ARCHIWUM NATALII LL
Jednym z kluczowych filarów Fundacji ZW jest ochrona i promocja dziedzictwa artystycznego Natalii LL, wybitnej polskiej artystki XX wieku. Fundacja dba o to, aby jej twórczość była należycie doceniana i badana, a także szeroko dostępna dla zainteresowanych.
Oficjalne oświadczenie Prezesa Zarządu Fundacji ZW, Mateusza Kozieradzkiego w sprawie nabycia spadku po Natalii Lach-Lachowicz (Natalii LL) dostępne jest tutaj.
Archiwum
Zasoby
Dokumentacja twórczości
Dostępność
Kontakt
Fundacja stworzyła Archiwum Natalii LL, które gromadzi oryginalne materiały dotyczące jej twórczości. Archiwum obejmuje kilka tysięcy pozycji, które są stale uzupełniane. W zbiorach znajdują się dzieła artystki, katalogi wystaw, publikacje, teksty krytyków i historyków sztuki, a także prywatne książki Natalii LL, które obrazują jej zainteresowania mające wpływ na twórczość.
W archiwum znajdują się fotografie dokumentujące życie i twórczość Natalii LL, reprodukcje jej prac oraz materiały reklamowe, plakaty i katalogi zaprojektowane przez artystkę. Ważną część zbiorów stanowią druki ulotne, artystyczne oraz publikacje podarowane Natalii LL przez przyjaciół, które często zawierają dedykacje. Archiwum zawiera także kompletny zbiór wydawnictw Galerii PERMAFO, prowadzonej przez Natalię LL i innych artystów we Wrocławiu.
Fundacja prowadzi spis wystaw artystki, starając się zgromadzić jak najwięcej dokumentacji fotograficznej i archiwalnej. Kolekcja katalogów aukcyjnych w archiwum pozwala prześledzić zainteresowanie pracami Natalii LL na rynku dzieł sztuki. Zbiór katalogów wystaw stanowi materialną pozostałość po pokazach, które były ważne dla historii sztuki.
Archiwum Natalii LL jest dostępne dla badaczy w siedzibie fundacji oraz prezentowane na wystawach czasowych. Fundacja regularnie udostępnia swoje zbiory, wspomagając badania nad twórczością Natalii LL oraz promując jej dziedzictwo artystyczne. Fundacja prowadzi także bibliografię publikacji dotyczących artystki i na bieżąco pozyskuje nowe publikacje.